Fyrtek 2005 – fotorelacja

IV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Fyrtek” to jeden z największych festiwali folklorystycznych odbywających się na terenie Śląska trwał od 8 do 12 czerwca. Serdecznie zapraszamy wszystkich do zapoznania się z całym artykułem na temat wspomnień z IV Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Fyrtek” z roku 2005. W artykule znajdą Państwo prezentacje i uczestników, plakat imprezy jak i szczegółową fotorelacje z każdego dnia trwania festiwalu.

  • IV MFDZF „FYRTEK” 2005Plakat oraz prezentacja grup występujących

 

  • IV MFDZF „FYRTEK” 2005 – dzień pierwszy – przyjazdy – relacja zdjęciowa

Pierwszy dzień – przyjazdy zespołów zagranicznych. Pierwszy kontakt z polskimi grupami, z polskimi rodzinami. Ciekawość i radość z udziału w festiwalu zwyciężała nad obawami.

 

  • IV MFDZF „FYRTEK” 2005 – dzień drugi – nieoficjalne występy dla szkół oraz uroczystość otwarcia festiwalu

Drugi dzień festiwalu to przede wszystkim ceremonia otwarcia. Na scenie pojawiły się wszystkie zespoły zagraniczne oraz delegacje zespołów polskich, które są odpowiedzialne za zakwaterowanie gości zagranicznych. Zabrzmiały hymny, powiewały flagi, a po części oficjalnej rozpoczęły się pokazy tego co każdy kraj ma najpiękniejszego w swojej kulturze. Ogromna relacja zdjęciowa pod tym adresem. Kliknij w link i …dobrej zabawy.

 

  • IV MFDZF „FYRTEK” 2005 – dzień trzeci – występy w TCK oraz wizyta w kopalni

Sam festiwal to głównie występy. Ale przede wszystkim „Fyrtek” jest okazją do zaprezentowania bogactwa kulturowego każdego z krajów biorących udział w tym radosnym święcie. A to osiągać można nie tylko poprzez taniec i śpiew, ale również przez prezentację fragmentu historii regionu. Doskonałą okazją jest wizyta w Kopalni Zabytkowej Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach. Tutaj relacja zdjęciowa obejmująca cały dzień zespołu „Nunta Zamifei” z Rumunii.

 

  • IV MFDZF „FYRTEK” 2005 – dzień czwarty – wielki korowód ulicami Radzionkowa i wizyta w Muzeum Chleba.

Tradycją każdego „Fyrtka” jest korowód ulicami Radzionkowa, w którym udział biorą wszyscy uczestnicy festiwalu oraz uczniowie wszystkich okolicznych szkół. Pomimo problemów z pogodą nikt nie zrezygnował z udziału w przemarszu przez miasto. Pełen energii młodych ludzi, kolorowy pochód powstrzymał na blisko godzinę deszcz i wiatr. Jeśli w sercu pogoda, to i chmury przegrywają. Meta była przewidziana przez „Karolinką” gdzie popis swoich umiejętności dały mażoretki z Ozimka ( Mistrzynie Polski ) oraz „Mały Śląsk” ( grupa Eweliny Taule ). Po zakończeniu części artystycznej wszystkie zespoły udały się z wizytą do jedynego w Polsce
Muzeum Chleba w Radzionkowie.

 

  • IV MFDZF „FYRTEK” 2005 – dzień piąty – estrada przed „Karolinką”

Kulminacją każdego „Fyrtka” są występy na estradzie przed „Karolinką”. To właśnie wtedy na festiwalu pojawia się blisko 4 tysiące widzów. Wtedy również występują gwiazdy tego festiwalu. W sobotę był to kabaret
„Spotkanie z Balladą” oraz tarnogórski zespół
„Donegal”, którego twórczość inspirowana jest folklorem celtyckim.

 

  • IV MFDZF – dzień szósty … i ostatni

IV Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek” 2005 przechodzi do historii. Ostatni dzień to część oficjalna, podziękowania. Później był niezwykły koncert grupy
„Claret Gospel” z Wybrzeża Kości Słoniowej ( Misja Abidżan Virdi ), których nieco przeraził chłód panujący w Polsce. A na koniec pożegnania. Ciepłe, przyjacielskie, rodzinne. Pozostaną wspomnienia. Dla tych, którzy jeszcze raz chcą wrócić do tej atmosfery zamieszczamy obszerną relację zdjęciową.