Fyrtek 2014 – fotorelacja

Fyrtek 2014 – gala otwierająca:

No i się zaczęło. Ruszył 7. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek” 2014. Dokładnie 29 sierpnia 2014 o godzinie 18:00 przed Centrum Kultury „Karolinka” rozpoczęła się gala otwierająca festiwal. Chociaż w zasadzie … zaczęło się trochę wcześniej, do wspólnych prób i spotkań. Ponieważ działo się tak dużo, więc galerię zdjęć z pierwszego dnia festiwalu podzielimy na dwie części.

W części pierwszej próby przed galą otwierającą festiwal, wywiady z mediami, integracja uczestników z Polski, Białorusi, Bułgarii i Macedonii., przygotowywanie strojów, fryzur i w końcu … otwarcie, czyli prezentacja wszystkich zespołów biorących udział w festiwalu na scenie oraz odegranie hymnów państwowych. Po oficjalnym otwarciu Gabriel Tobor, Burmistrz Miasta Radzionków przekazał symboliczny klucz do miasta z rąk seniorów, którzy właśnie kończyli swoje święto w ręce młodzieży z ZPiT „Mały Śląsk”, a tym samym wszystkim młodym ludziom biorącym udział w festiwalu „Fyrtek”. Od tej chwili przez kilka najbliższych dni miasto Radzionków należy do młodzieży.

Autor zdjęć: Artur Skraba

 

7. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek” 2014 – dzień pierwszy – część druga.
Pierwsza część zdjęć z pierwszego dnia otwierające 7. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek” 2014 zakończyła się na oficjalnym otwarciu. Czas na prezentacje koncertowe wszystkich uczestników i zespołów biorących udział w festiwalu.

Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Folklorystyczny „Lovech” działający od 1966 roku w Bułgarii. Zaraz po nich na scenę wkroczył gospodarze festiwalu, czyli Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. Po tym występie nastąpiło losowanie nagród ufundowanych przez sklep PolskieRowery. W drugiej części koncertowej zaprezentował się Zespół Folklorystyczny „Kitka” działający od 1975 roku w miejscowości Istibanja w Macedonii oraz Zespół Folklorystyczny „Zorachka” z Narodowego Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży w Mińsku na Białorusi.

Na koniec dnia (właściwie to późnym wieczorem) do wspólnej zabawy i wspólnego śpiewania zaprosił zespół Kiersi, który w połowie tworzą członkowie ZPiT „Mały Śląsk”. Szło im tak dobrze, że na przedstawiciele widowni byli zapraszani na scenę by śpiewać wspólnie z zespołem. Wśród zaproszonych był Grzegorz Kłaczek, pomysłodawca festiwalu „Fyrtek”.

Autor zdjęć: Artur Skraba

 

Fyrtek 2014 – z wizytą w Koszęcinie:

Fyrtek 2014 zagościł wczoraj na dziedzińcu zrewitalizowanego obiektu w Koszęcinie, siedziby zespołu „Śląsk”. Koncert w siedzibie Zespolu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Fot. Irek Dorożański

 

Fyrtek w Krakowie:

Jednym z elementów programu każdego niemal Fyrtka jest wycieczka do Krakowa. Goście tegorocznej edycji, czyli zespoły Lovech z Bługarii, Zorachka z Białorusi i Kitka z Macedonii odwiedziły Wawel. Mówiąc precyzyjniej zwiedzili Katedrę na Wawelu wraz z Muzeum Katedralnym, zobaczyli Dzwon Zygmunta oraz zwiedzili częściowo Zamek Królewski. Z Wawelu nasza międzynarodowa obsada ruszyła na krakowski Rynek, rozpoczynają od najstarszej uliczy, czyli Kanoniczej na bramie Floriańskiej kończąc. Ale ta część miała już charakter indywidualny, bo w końcu tak się najlepiej spaceruje po naszym starym grodzie królewskim.

 

Fyrtek w radzionkowskich szkołach:

Oprócz występów i pokazów na scenach plenerowych zagraniczni goście uczestniczący w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych  „Fyrtek” prezentują się również kameralnie, czyli w szkołach powiatu tarnogórskiego. Zaczynamy oczywiście od szkół radzionkowskich. 

 

Warsztaty 2014:

Podczas każdej edycji festiwalu „Fyrtek” organizowane są warsztaty wokalne, taneczne i plastyczne. Oczywiście, mowa o tańcu, śpiewie i rękodziele o charakterze ludowym, folkowym.  Cechą wyróżniającą te warsztaty jest to, że wszyscy uczestnicy, w tym goście zza granicy uczestniczą razem w tych zajęciach i uczą się wspólnie jednej z polskich piosenek, polskiego tańca ludowego i kilku elementów związany z polską tradycją rękodzielniczą. Tak też było podczas siódmej edycji festiwalu. Uczestnicy uczyli się piosenki festiwalowej, śpiewanej po polsku, opanowywali kroki poloneza, a na zajęciach plastycznych wykorzystując technikę quilingu tworzyli m.in. logo festiwalowe, czyli naszą fyrtającą tancerkę. 

 

Ognisko integracyjne:

A po warsztatach przyszedł czas relaksu. Rozpoczęło się całkiem spontanicznie, od wspólnych zabaw młodzieży z Białorusi, Bułgarii, Macedonii i Polski. Różnice językowe i narodowościowe przestały w tym momencie mieć jakiekolwiek znaczenie. Później posiłek przy ognisku i … dalszy ciąg zabawy. Tym razem już przy muzyce, z udziałem dorosłych i dzieci. Chociaż każda z grup prezentowała swoje piosenki, swoje brzmienia i rytmy to wszyscy bawili się tak samo dobrze.  

 

Zakończenie Fyrtka – odsłona pierwsza:

I stało się to, co się stać musiało. Kolejna, siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek” dobiegł końca. Uroczysta gala kończąca festiwal odbyła się 3 września na scenie przed Centrum Kultury „Karolinka”. I tak jak w wypadku gali otwierające zdjęć mamy tak dużo, że relację dzielimy na dwie części.

Podczas tego ostatniego frytkowego wieczoru, oprócz ostatnich festiwalowych prezentacji wszystkich zagranicznych gości oraz gospodarza wydarzenia, czyli ZPiT „Mały Śląsk” wszyscy uczestnicy wystąpili razem. W ten sposób zaprezentowali rezultaty warsztatów, które odbyły się dzień wcześniej. Wspomniane warsztaty dotyczyły śpiewu, tańca i zajęć plastycznych. Koncert otworzył polonez oraz koziery (taniec śląski) w wykonaniu naszych zagranicznych gości i tancerzy „Małego Śląska”. Na opanowanie tego materiału mieli tylko dwie godziny. No i się udało, i to jeszcze jak …

Oczywiście, każdy z zespołów zaprezentował również własny repertuar. A przypomnijmy, że gościliśmy:
- Zespół Folklorystyczny „Zorachka” z Narodowego Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży w Mińsku na Białorusi,
- Zespół Folklorystyczny „Lovech” działający od 1966 roku w Bułgarii,
- Zespół Folklorystyczny „Kitka” działający od 1975 roku w miejscowości Istibanja w Macedonii.

 

Zakończenie Fyrtka – odsłona druga:

I oto zapowiadana druga i ostatnia część zdjęć z zakończenia 7. Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek”. Po występach i prezentacjach zespołowych wszyscy uczestnicy festiwalu wspólnymi siłami wykonali piosenkę festiwalową. Jej nauka była jednym z elementów warsztatów, które odbyły się dzień wcześniej.

W części oficjalnej Gabriel Tobor, Burmistrz Miasta Radzionków odebrał od młodzieży symboliczne klucze do Miasta, którymi młodzi uczestnicy festiwalu władali przez kilka ostatnich dni. Była to również część podziękowań i pożegnań. Zagranicznych gości reprezentowali:
- z Macedonii Stojko Mitkovski i Petre Toplikiev,
- z Białorusi: Alia Navitskaya, Tatsiana Tsaryk i Yuri Pshenitchny,
- i z Bułgarii: Vasil Garmolov i Margarita Atanasova.

Przy okazji odbyło się pożegnanie z ZPiT „Mały Śląsk”. Tego dnia swoją przygodą z zespołem zakończyła Sonia Kozik, do wielu lat związana z „Małym Śląskiem”.

I tak się zakończyło to święto folkloru, obejmujące nie tylko Radzionków, ale cały powiat tarnogórski.
Dziękujemy wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem i pomocą przyczynili się sukcesu tego wydarzenia, wszystkim wolontariuszom, opiekunom grup, rodzinom radzionkowskim, które przyjęły pod swój dach gości zza granicy, sponsorom i grantodawcom. Gdyby nie Wasza pomoc i wsparcie ten festiwal pewnie by się nie odbył.

Do zobaczenia za dwa lata.