O Festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Fyrtek” jest wydarzeniem kulturalnym, w organizację którego zaangażowanych jest wiele osób i instytucji na terenie Radzionkowa oraz powiatu tarnogórskiego. Radzionkowski festiwal folklorystyczny jest jedną z największych takich imprez organizowanych w naszym regionie. Festiwal „Fyrtek” po raz pierwszy został zorganizowany w 1999r. i od tego czasu systematycznie odbywał się co dwa lata na przełomie maja i czerwca. W każdej edycji festiwalu bierze udział kilka zespołów zagranicznych oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” działający w radzionkowskim Centrum Kultury „Karolinka” jako gospodarz festiwalu oraz inne polskie zespoły folklorystyczne, taneczne i wokalne.

o-festiwalu-1 o-festiwalu 02

Do tej pory w siedmiu edycjach festiwalu brały udział zespoły z Białorusi, Chorwacji, Litwy, Słowacji, Włoch, Finlandii, Bułgarii, Estonii, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Rosji, Czech i Rumunii. Ideą „Fyrtka” jest wzajemne poznawanie w duchu integracji poprzez kulturę ludową, a także chęć pokazania piękna kultury i folkloru w sposób miły dla oka. Codziennie na estradzie przed Centrum Kultury odbywają się koncerty, które ogląda każdorazowo ponad trzy tysiące osób. Dzieci z zagranicznych zespołów zakwaterowane są przez czas trwania festiwalu w rodzinach mieszkańców Radzionkowa, co pozwala obu stronom na nawiązanie bliższych więzi. Kadra w tym czasie mieszka w Internacie, co również sprzyja lepszemu poznaniu i zrozumieniu odmiennych kultur.

 

W czerwcu 2017 roku po trzech latach Festiwal „Fyrtek” wraca do Radzionkowa.  W dniach 7-14 czerwca mieszkańcy Radzionkowa i nie tylko będą mogli znów podziwiać zagraniczne zespoły na estradzie przed Centrum Kultury „Karolinka”. Oprócz zagranicznych zespołów, które zjadą do naszego miasta będzie można również podziwiać gospodarza festiwalu Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. Podczas trwania festiwalu nie zabraknie jak zwykle kolorowego folkloru, skocznych melodii ludowych oraz pięknego śpiewu czyli wszystkiego z czego są znane zespoły ludowe.