No i stało się.. ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek” 2017 już za nami. Był to intensywny czas pracy, wielu koncertów (m.in. w Bobrownikach Śląskich, Piekarach Śląskich, Siemianowicach Śląskich, Chorzowie i oczywiście Radzionkowie), ale przede wszystkim czas pięknego święta folkloru, zawierania międzynarodowych przyjaźni, propagowania kultury ludowej.
W ciągu tych siedmiu dni mogliśmy podziwiać tradycje północnej Polski dzięki występom Zespołu Tańca Ludowego „Perła Warmii”, tańce oraz piosenki prosto ze Słowackiej Bańskiej Bystrzycy dzięki grupie „Maticiarik” oraz gruziński folklor dzięki grupie „Mermisi”.
Zespoły poza częstym koncertowaniem poznały uroki byłej stolicy Polski – miasta Krakowa, szalały w największym Parku Rozrywki w Polsce „Energylandii”, odpoczywały w Aquaparku, ale również brały udział w warsztatach tanecznych, wokalnych i plastycznych organizowanych przez Centrum Kultury „Karolinka”.
Z tego miejsca pragniemy podziękować wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem i pomocą przyczynili się sukcesu tego wydarzenia, wszystkim wolontariuszom, opiekunom grup, rodzinom radzionkowskim, które przyjęły pod swój dach gości zza granicy, sponsorom i grantodawcom. Gdyby nie Wasza pomoc i wsparcie ten festiwal pewnie by się nie odbył! Mamy nadzieję, że czas szybko upłynie, a my będziemy cieszyć się kolejną, już dziewiątą odsłoną „Fyrtka”.
Zachęcamy do poznania relacji z każdego dnia w konkretnych pozycjach w zakładce „Galeria”.
Do zobaczenia!
__________________________________________________________________________
Po długim oczekiwaniu, możemy z dumą poinformować, że VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek” odbędzie się w dniach od 7 do 14 czerwca 2017 roku. Tegoroczna edycja jest o tyle wyjątkowa, że nie tylko zorganizowana po 3-letniej przerwie, ale przede wszystkim dlatego, że wpisuje się w główne obchody XI Dni Radzionkowa. Jest nam miło zaznaczyć, że zespoły mające zaszczycić swoją obecnością Radzionków, będą miały okazję do zaprezentowania swoim umiejętności na scenie głównej. Liczymy na Państwa obecność oraz wsparcie dla młodych artystów.
Swój przyjazd potwierdziły zespoły: „Mermisi” z Gruzji, „Maticiarik” ze Słowacji, Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii oraz – oczywiście – gospodarz i chluba Centrum Kultury „Karolinka Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”.
Przybliżmy nieco bohaterów tegorocznej edycji Festiwalu:
Zespół „MERMISI” z Gruzji został założony w ramach szkoły Didadjara w roku 2004. W grupie jest ponad 70 tancerzy, w różnych kategoriach wiekowych. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i obejmuje tańce: „Adjaruli” – adjarianka ślubna, „Mtiuluri” – taniec chłopców i dziewcząt, „Svanuri” – taniec żołnierzy, „Kartuli” – klasyczny taniec mężczyzny i kobiety, „Xevsuruli” – taniec kobiecy, „Xanjluri” – taniec z nożami, „Xorumi” – taniec wojskowy, „Ratchulli” – taniec regionu chłopskiego Racha. Stroje odwzorowują autentyczny ubiór gruziński, a grupy występują zawsze z muzykami. Dyrektorem zespołu jest Ioseb Shavadze, choreografem natomiast jest Sulkhan Fasanidze. Od czasu powstania zespół uczestniczył w wielu wydarzeniach kulturalnych w Gruzji, w Armenii, w Azerbejdżanie. W latach 2010-2013 uczestniczył w festiwalach ludowych w Antalaji i Stambułe, natomiast w latach 2014-2015 – w Bułgarii.
Zespół „Matičiarik” pochodzący ze Słowacji został założony w 1990 roku i dąży do tego, aby dzieci stały się wszechstronnymi tancerzami i śpiewakami o wyrazistych uczuciach folklorystycznych. Praca z oryginalnym materiałem badawczym prezentuje unikalny charakter zespołu. W Maticiariku pracuje około 120 dzieci w trzech grupach wiekowych.
W przeszłości Maticiarik wziął udział w festiwalach na Słowacji – jako zwycięzca konkursów regionalnych, ale także na festiwalach w Czechach, Polsce, Serbii, Słowenii, Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Finlandii, w Belgii, Francji, Meksyku, Rosji, Bułgarii, Polsce, Czechach, Wenezueli i Kostaryce.
Obecnie „średnia” grupa składa się z dzieci w wieku od 7 do 12 roku życia. Po 26 latach nastąpiła zmiana w kierownictwie zespołu: Matúš Druga zastąpiła swoją matkę jako dyrektor artystyczny i choreografa grupy. Zastosowano nowe metody nauczania, które opierają się na zrozumieniu rodzaju i zasad każdego tańca. Dzięki temu ostateczna choreografia jest połączeniem tradycyjnego folkloru, choreografii i improwizacji dzieci.
Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii” funkcjonujący przy Lidzbarskim Domu Kultury istnieje od niespełna 10 lat. Zespół tworzą ludzie z Lidzbarka Warmińskiego oraz okolic. W swojej krótkiej historii zdołał już wypracować różnorodny repertuar, zarówno polskich tańców narodowych, jak suit regionalnych m.in.: z regionu Warmii, Spisza, Kurpii, Kaszub, Biłgoraja, Krakowiaków Wschodnich, Opoczna. Grupa koncertuje w całej Polsce i nie tylko: występowała w Gruzji, Bułgarii, Niemczech, Holandii, Macedonii, Wielkiej Brytanii, Rosji na Litwie i Ukrainie. Od trzech lat w strukturach Zespołu pojawiły się również grupy dziecięce, pracujące głównie nad „rodzimym” regionem, Warmii.
Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” w kwietniu 2013 roku obchodził jubileusz 40-lecia. Od 20 lat „Mały Śląsk” znajduje się pod patronatem artystycznym Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Obecnie „Mały Śląsk” liczy blisko 200 członków podzielonych na kilka kategorii wiekowych, od najmłodszych (7-latki) do najstarszych (grupa Reprezentacyjna – osoby dorosłe). W repertuarze zespołu znajdują się tańce i pieśni ze wszystkich regionów Polski. „Mały Śląsk” dużo koncertuje w Polsce i za granicami kraju. Wielokrotnie występował na festiwalach we Francji, Włoszech, Finlandii, Portugalii, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, Turcji, Hiszpanii i Niemczech, USA. Zespół jest pomysłodawcą i gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek”.
Mamy nadzieje, że tegoroczna odsłona „Fyrtka”, będzie tak samo udana jak poprzednie. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym pięknym święcie folkloru.
Do zobaczenia!